Přesně před sto lety napsal Albert Einstein legendární články tvořící základ speciální teorie relativity. Letos uplynulo také 80 let od vzniku obecné teorie relativity a 50 let od smrti jejich výjimečného tvůrce. Není tedy náhoda, že byl právě rok 2005 vyhlášen Světovým rokem fyziky. Toto výročí má poskytovat společnosti po celém světě příležitost nejen oslavit nesmírné úspěchy tohoto geniálního německého fyzika, ale zároveň přispět k zvýšení obecného povědomí o vědě spojené s fyzikou.
Toto poslání dodržela i pražská pobočka Bristské Rady - společnosti, která pomáhá zlepšovat vztahy mezi Spojeným královstvím a ostatními státy po celém světě. Rozhodla se totiž uspořádat v Praze v průběhu května a června soutěž, otevřenou pro studenty všech středních škol v České republice. Úkolem bylo na kameru natočit a před komisí anglicky prezentovat nějaký dostatečně zajímavý fyzikální experiment. Odměnou prvních tří míst soutěže bylo sponzorování účasti jednoho člena týmu na srpnovém Londýnském mezinárodním fóru mladých vědců.
A tak vznikl před půlí května v pracovně fyziky č. 99 videoklip, prezentující a popisující činnost Teslova transformátoru, který představuje poměrně efektní zařízení na vyrábění vysokého napětí. Ještě s kompletní absencí naděje jsme připravili dříve postavený model, napsali scénář a s vypětím sil vše nafilmovali, nadabovali a sestříhali. Klip byl na poslední chvíli odeslán pod hlavičkou gymnázia na adresu Britské rady. O několik týdnů později došla zpráva, že se video probojovalo silnou konkurencí do finálového kola, kam bylo z původních 36 účastníků ze středních škol celé ČR vybráno odbornou komisí pouze deset nejlepších.
Jako autoři videa (Petr Urbančík, Filip Přeučil) jsme byli pozváni k finální obhajobě v anglickém jazyce. Prezentovat a případně obdržet i cenu mohl jen jeden z nás - volba padla na Petra. Značně znaven, nikoli však nervózní, nastoupil jako poslední v pořadí k přednesení své desetiminutové prezentace. Skládala se z obecného nástinu projektu a poté z popisu některých detailů tvorby klipu. Hned jak skončil proslov, čekal prezentujícího studenta jako vždy nelehký úkol. Komise, ve které celkový počet akademických titulů několikanásobně převyšoval počet osob, ze kterých se skládala, měla za úkol klást prezentujícímu studentovi otázky. A to většinou ve snaze ověřit si jak jeho teoretické znalosti o zpracovaném tématu, tak nezbytnou úroveň komunikace v angličtině.
Není ani potřeba popisovat napětí, s jakým jsme všichni čekali na konečné vyhlášení tří vítězů...
- Magdeburg Half-hemispheres: Václav Rídl - Gymnázium Polička, Polička
- Sound: Lukáš Stříteský - Masarykovo gymnázium, Vsetín
- Tesla Coil: Petr Urbančík - Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha
...o to více jsme se však radovali z výsledku. A to přesto, že se jméno naší školy objevilo až na třetím místě. Překonat všechny ty ambiciózní týmy vyslané z renomovaných Pražských i mimopražských středních škol nebyl lehký úkol, přestože některé výkony ani ve finálové desítce nedosahovaly zas takových kvalit, jakých jsme u soutěže celorepublikového rozsahu očekávali. Důležitější jsou však zkušenosti, které mohli všichni účastníci bez rozdílu vybraného tématu a umístění během celého konání soutěže načerpat. Samotná výhra byla pouze třešničkou na dortu, spadající zase pod trošku jinou kapitolu.
Naši práci můžete posoudit sami - soutěžní klip (anglická verze) si můžete stáhnout v nízké kvalitě přímo z Localu (8,6 MB). Českou i anglickou verzi v plné kvalitě naleznete na školní síti v adresáři S:\Fyzika\Video ze soutěže.
Digitální kamerový přístroj k dostatečně kvalitnímu zaznamu experimentu laskavě zapůjčil Michal Čarný.