Na začátku školního roku jsme společně s profesorkami Pavlou Imramovskou, Olgou Mandovou a Ingrid Birhanzl vyrazili do Polska a načerpali tak síly na nadcházející maturitní ročník.
3. 9. 2024 - 7. 9. 2024
V Krakově je milé podzimní ráno, v něm jsme se vydali do historické židovské čtvrti - Kaziměře. Tato část Krakova je známá svými malebnými uličkami, starými synagogami a bohatou historií. Navštívili jsme Synagogu Remu a k ní připojený Starý židovský hřbitov. Jedná se o jednu z nejstarších synagog v celém Polsku. Obdivovali jsme její interiér a spatřili jsme modlící se židovské muže. Prošli jsme si starý hřbitov. Mezi kopřivami a náhrobními kameny jsme prokličkovali ke Krakovské zdi nářků, která je složená ze za války rozbitých náhrobků. Po dopoledni plném objevování Starého Města Krakova jsme si dovolili zaslouženou pauzu k načerpání sil na další program. Ochutnali jsme tradiční polské jídlo - zapienkanky, typické pro tuto část Krakova. Jedná se o podélně rozříznutou veku se sýrem, houbami, masem, zeleninou a různými druhy omáček, která se ještě zapeče. Možností je spousta, takže si dokázal vybrat téměř každý.
V Krakově v Lipowe ulici se nacházela Fabrika Schindlera na smaltované nádobí – dnes už je tu muzeum. Prohlídka probíhala individuálně, bez průvodce, takže každý jsme si mohli jít vlastním tempem. Nechyběly interaktivní části či autentická dokumentace – dopisy, smlouvy, povolávací příkazy k nástupu do transportu, a fotografická dokumentace, tak velmi působivá zvuková. Ocitli jsme se v tramvaji, v kanceláři fabriky, za ostnatými dráty a díky skvělému zpracování jsme se mohli dokonale vcítit do role všech, kteří si hrůzy holocaustu zažili a alespoň z části si představit, co prožívali. Film Schindlerův seznam nám pomohl pochopit složitou osobnost Oscara Schindlera. Královský hrad Wawel v Krakově, jedno z nejvýznamnějších míst polské historie. Už při vstupu na nádvoří nás ohromila katedrála svatého Stanislava a Václava, která je symbolem polského národa i místem odpočinku mnoha králů. Prohlídka začala uvnitř katedrály, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o historii polských panovníků a obdivovali krásnou architekturu. Poté jsme sestoupili do podzemních hrobek, kde odpočívají významné osobnosti polských dějin. Nejlepší částí pro nás ale bylo stoupání až na samotný vrchol katedrály, kde jsme se dostali ke slavnému zvonu Zikmund. Ten jsme si nejen prohlédli, ale každý z nás si na něj nakonec i sáhl. Snad nám to přinese štěstí, jak praví pověst.
Tam se bojíš podívat – rozporuplné pocity nás naplňovaly při vstupu branou Arbeit macht frei do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Tzv. baráky za ostnatým drátem samy o sobě působí beznadějným a úzkostným dojmem, a to jsme ještě neslyšeli, co se tu za hrůzy odehrávalo, že smrt tu byla často osvobozením. Nelidské podmínky, ve kterých vězni žili, nemoci, tragický stav hygieny, totální degradace lidství – to byla cesta, kterou nastoupili sto tisíce Židů, Romů, homosexuálů, politických vězňů z celé Evropy. Těmito místy šla krutá historie Evropy, a proto je dobré je vidět.
Náš nezapomenutelný výlet do Polska ukončovala exkurze do Solného dolu Wieliczka, který je památkou světového dědictví UNESCO. V rozsáhlém podzemním světě solného dolu jsme sestoupali až do hloubky 135 metrů pod zemí. Při procházení klikatými chodbami jsme obdivovali jak zbytky původních dřevěných konstrukcí, tak stále slané zdi. Ohromit jsme se nechali nejen komnatami se solnými sochami, uměleckými výstavami či starými stroji ale také fascinujícími sály, jejich akustikou a kaplí vytesanou přímo ze soli. Těžba soli zde má dlouhou historii, kterou nám naše milá průvodkyně přiblížila se spoustou zajímavostí a vtipných poznámek.
Poslední noc v Krakově jsme si jako studenti moc užili, i když to samé nemůžeme říci o našich trpělivě čekajících učitelkách:) Uvědomění, že je tento výlet jeden z našich posledních, jsme na to právo ale měli, nebo ne?! Naše kroky vedly do centra samotného Krakova, v parku jsme si dali společně pizzu a kebab. A celý večer jsme zakončili v místním baru Pijalnia Wódki i Piwa, kde jsme zažili plno společných chvil a hlavně legrace.
Ema Soukupová, Ema Klementová, Vojtěch Pošíval, Ema Trněná, Veronika Grecová 6.C