Vstříc španělským ulicím vyrazila naše třída 2.F za doprovodu pana profesora Svobody a paní profesorky Reinosové a Drahotové. Během našeho 5denního pobytu jsme poznávali různorodou španělskou kulturu, dotýkali se španělské historie a mimo jiné také rozvíjeli naši španělskou konverzaci.
Z Prahy jsme do Madridu cestovali nejjednodušší cestou, a to letecky. Při příjezdu do centra nás přivítal ruch plných ulic. Po ubytování na hostelu jsme vyrazili do víru velkoměsta a hlavně za dobrým jídlem.
První den byl ve znamení poznávání historie města. Směrem ke královskému paláci jsme se vydali hned ráno po snídani. Po cestě nás ještě čekala zastávka ve starověkém egyptském chrámu a u pomníku spisovatele M. de Cervantese y Saavedry.
Odpoledne jsme strávili prohlídkou již zmiňovaného majestátního královského paláce Palacio Real de Madrid a návštěvou bývalé katedrály sv. Isidora.
Tématem následujícího dne bylo převážně umění. Nemohli jsme promarnit možnost navštívit Národní muzeum Prado, které vlastní jednu z nejlepších sbírek evropského umění 12.-19. století. Zde jsme zhlédli díla španělského velikána Diega Velázqueze, El Greca, H. Bosche nebo P. P. Rubense. Spolu s muzeem Reina Sofía, jež vystavuje moderní umění včetně známé malby Guernica od Pabla Picassa, díla Salvadora Dalího, přes umění Joana Miró až po Reného Magritta, patří k tzv. Zlatému trojúhelníku umění.
Před rušným městem jsme na chvíli unikli do parku El Retiro. Dalším zajímavým zastavením bylo nádraží Atocha s neuvěřitelnou spoustou zeleně, kterou v sobě skrývá. Dalo by se říci, že je to taková malá džungle.
Je před námi předposlední den a naše kroky míří na vlak. Naším cílem je El Escorial-klášter s mauzoleem a královským sídlem, jež se dokonce nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Na tomto místě na nás čekala krásná podívaná. Ať už v bazilice s masivním oltářem zdobeným bronzovými sochami, v královské knihovně nebo v Pantheonu králů.
Po prohlídce celého komplexu nás čekalo zakončení zájezdu v malebném městečku El Escorial a návrat zpět do Madridu užívat si poslední chvilky a naposledy nasát španělskou atmosféru.
Je to tady, poslední den a my hned po snídani, už se zabalenými kufry, jedeme směr letiště.
Výlet nám umožnil poznat mnoho nových zajímavých věcí, zažít si španělštinu v praxi a hlavně ji alespoň trochu zlepšit. Tímto mnohokrát děkujeme panu profesorovi Svobodovi za obohacující vyprávění o historii města, paní profesorce Drahotové za provázení španělským uměním, a především paní profesorce Reinosové za to, jak pro nás celý zájezd vymyslela a zorganizovala.
Amélie Počarovská