V době, kdy se ještě každý student GVP prodíral říší puberťáckých snů, tak my, jakožto horliví zájemci o nejnovější dějiny, jsme chvátali na Hlavní nádraží, abychom stihli sraz stanovený na neuvěřitelných 6:00. Cílem naší exkurze byl Berlín - ohnisko studené války evropského kontinentu. K překvapení všech, kromě našich výborných průvodců pana prof. Svobody a prof. Vlacha, jsme tvořili skupinu o 13 lidech… Šťastné číslo, že?
Cestou vlakem jsme se dívali z okna a připadalo nám zvláštní, jak moc je patrná změna mezi Německem a ČR. Krajina, domy, lidé. Všechno tak jiné, cizí…Při výstupu z vlaku se nám to jen potvrdilo. Berlínské hlavní nádraží bylo velmi moderní a vypadalo spíše jako obrovské nákupní centrum. Zůstali jsme stát s pusou dokořán! Velkolepé, velmi chaotické, ale nádherné a na první pohled precizně fungující! Z nádraží jsme se dopravili do našeho hostelu. Stál nedaleko od stanice S-Bahnu, což jsme uvítali při našich každodenních návratech, kdy již byla „nepatrně“ znát únava na každém z nás (včetně našich pedagogů).
Každý den nám naši průvodci odhalovali další a další zajímavé informace, otevírali dveře do neznáma. Kromě prohlídky městského centra německé metropole a klasických muzeí (Pergamon Museum, Altes Museum) jsme dále navštívili aktuální výstavu Mythos Germania - ojedinělou expozici věnovanou záměru rozsáhlé architektonické přestavby Berlína dle představ Adolfa Hitlera a jeho dvorního architekta Alberta Speera, East Side Gallery – nejdelší dochovaný úsek Berlínské zdi, Museum Haus am Checkpoint Charlie - známé muzeum a hraniční přechod mezi bývalým Západním a Východním Berlínem, Gedenkstätte Berliner Mauer - památník a dokumentační středisko Berlínské zdi na Bernauer Straße, kde se odehrávaly po rozdělení města v roce 1961 ty největší tragédie, Museum STASI-ústředí bývalého ministerstva státní bezpečnosti NDR včetně tzv. „lvího doupěte“, pracovny nejobávanějšího muže NDR Ericha Mielkeho, který šéfoval „ministerstvu strachu“ neuvěřitelných 32 let (1957-1989), Rathaus Schöneberg-radnice, před níž pronesl prezident J.F. Kennedy v roce 1963 svůj pověstný projev odsuzující tehdejší politiku SSSR, Alliierten Museum-museum věnované historii a těžkostem, jimž museli západní spojenci po roce 1945 a během studené války v Berlíně čelit (zejména zajímavá expozice věnovaná Berlínské blokádě v letech 1948-1949), Treptower Park-s monumentálním Sovětským válečným památníkem z roku 1949 ve stylu socialistického realismu. Také jsme uvítali návštěvu Deutsches Technikmuseum - Spectrum, kde jsme si mohli takřka na vlastní kůži zkusit mnoho zajímavých fyzikálních pokusů. Z této části exkurze měl patrně největší radost pan profesor Vlach, neboť vysvětloval, ukazoval, zkoušel jednotlivé exponáty…a fotil, co se dalo! Na závěr našeho pobytu jsme si prohlédli Berlín z jedné z jeho nejvyšších budov na Postupimském náměstí, které samo o sobě je prezentováno jako učebnice současné moderní architektury.
K vidění toho bylo mnoho, počasí na konec března nebývale vydařené, ale naše čtyři dny až příliš rychle utekly. Zůstaly nám pouze vzpomínky na pěkné společné chvíle a někdy až adrenalinové zážitky a spousta fotek. Moc se těšíme i na další výlety a doufáme, že nás příště pojede mnohem víc.
Viki Ducská (2.F) + účastníci zájezdu