Maturitní ročník: Dějepis
Seminář moderních dějin
Hodinová dotace: jednoletý seminář – 2 hodiny týdně
Cíle předmětu:
Základním cílem výuky v semináři moderních dějin je odkrýt v tvořivé diskusi hlubší předpoklady „studené války“, skrývající se jak v logice vývoje mocensko-politických systémů, tak v logice historických reálií od konce 2. světové války do současnosti. Jde o to, aby studenti porozuměli klíčovým hybným silám soudobých evropských i mimoevropských společenských procesů, dokázali identifikovat hlavní mezníky a formulovat vlastní názor na jejich (často ostře protichůdnou) interpretaci. Významně se tak posiluje jejich schopnost orientovat se v soudobém politickém, ekonomickém i kulturním dění a aktivně se do něj zapojit.
Program je postaven tak, aby studenti v interakci s vyučujícím dokázali rekonstruovat politický, sociálně - ekonomický i kulturní život v jednotlivých dekádách, počínaje druhou polovinou 40. let 20. století a konče první dekádou 21. století. Ke každé dekádě budou vystoupení vždy ve 2 blocích:
- politické, sociálně ekonomické a vojenské problémy daného období
- kulturní život v nejširším slova smyslu (umění, věda, technika, vynálezy, sport, životní styl apod.)
Práce v semináři je založena na vlastních vystoupeních studentů, věcné argumentaci, interpretaci vybraných textů a prezentaci DVD s vybranou tématikou moderních dějin.
Studijní požadavky:
- absolvování vstupního vědomostního testu
- průběžná práce s vybranými odbornými texty, atlasy, historickými příručkami, soubory dokumentů, učebnicemi a audiovizuálními pomůckami
- schopnost propojování poznatků z českých a světových dějin
- prezentace vlastních vystoupení na vybraná témata
- zpracování seminární práce ve formě odborné statě na zvolené téma
- průběžné písemné i ústní zkoušení, vždy po zakončení tématického bloku písemný test
Obsah učiva:
- Druhá polovina 40. let 20. století ve světě a u nás
- Zápas o střední a východní Evropu, první ohniska „studené války“. Trumanova doktrína a Marshallův plán. Formování sovětského bloku. Boj o západní Evropu, „německá otázka“, NATO. Mocenský převrat v Československu.
- Padesátá léta 20. století ve světě a u nás
- „Horké“ období „studené války“. Ohniska válečných konfliktů ve světě (zejména korejská válka). Počátky integračních procesů na Západě. Politické procesy v zemích „reálného socialismu“ v četně Československa. 50. léta jako kulturní fenomén.
- Šedesátá léta 20. století ve světě a u nás
- Krizová ohniska světových konfliktů v Evropě, Asii (zejména vietnamská válka), Americe (zejména karibská krize). Arabsko-izraelský konflikt. Začínající „détente“. Fenomén 60. let v kultuře. Konflikty dekolonizačních procesů v Africe. „Obrodný proces“ v Československu a vojenská intervence Varšavské smlouvy.
- Sedmdesátá léta 20. století ve světě a u nás
- Konkrétní kroky na cestě „détente“ i odzbrojování, naopak nová vlna ambicí sovětského politbyra (vrchol: Afghánistán). Soupeření velmocí v Africe, „čínská karta“. Evropská politika Západu („Ostpolitik“). Éra „normalizace“ v Československu, vývoj v ostatních socialistických zemích.
- Osmdesátá léta 20. století ve světě a u nás
- Nástup „nové pravice“ na Západě. Krize a pád komunistických režimů ve střední a východní Evropě. „Sametová revoluce“ v Československu.
- Devadesátá léta 20. století ve světě a u nás
- Komplikace v demokratizačních procesech bývalých socialistických států, nový nacionalismus, problém Jugoslávie. Krize Gorbačovova režimu a rozpad SSSR. Hledání nové orientace NATO, problémy rozšiřování NATO i EU. Rozpad Československa, vývoj politické situace.
- První desetiletí nového tisíciletí
- Problémy a konflikty současného světa. „Konec dějin“ nebo „střet civilizací“? Globální problémy lidstva. Nové výzvy a bezpečnostní rizika (mezinárodní terorismus). Česká republika na cestě do evropských struktur.