Maturitní ročník: Společenské vědy
Kulturní antropologie
Hodinová dotace: jednoletý seminář
Cíle předmětu:
Základním cílem výuky v semináři kulturní antropologie je zprostředkovat studentům podíl na poznatcích z výzkumu společensko-historických a kulturních předpokladů, specifik a souvislostí „lidství“ („humanitas“). Toto myšlenkové bohatství zahrnuje sociální a kulturní kontexty lidského chování, jednání, prožívání a usuzování, podoby komunikace, sociálních vztahů a interakcí, jakož i instituce, které si člověk vytváří. Všechny zmíněné fenomény jsou přitom zkoumány z rozličných úhlů pohledu, např.: vývojového, strukturně-funkcionálního symbolického apod., jsou srovnávány horizontálně (vzájemné působení a ovlivňování kultur) i vertikálně (návaznost tradic). Při výuce je využíváno poznatků z mnoha „spřátelených“ humanitních disciplin, zejména z historie, etnologie, etnografie, jazykovědy, sociologie, psychologie, filosofie a politologie.
Porozumění hodnotovým předpokladům, významovým kontextům a souvislostem rozličných kultur prohlubuje u žáků sociální dovednosti, usnadňuje jejich sociální komunikaci a interakce, a vede je k úctě a respektu k existujícím kulturním, etnickým, rasovým, jazykovým i náboženským odlišnostem.
Práce v semináři probíhá dominantně interaktivním způsobem a je založena na interpretaci textů, věcné argumentaci a osobních vystoupeních samotných studentů.
Studijní požadavky:
- průběžná práce s vybranými odbornými texty
- schopnost propojování poznatků z historie, psychologie, sociologie a české i světové literatury
- prezentace vlastních vystoupení na vybraná témata
- zpracování seminární práce ve formě odborné statě na zvolené téma
- průběžné písemné i ústní zkoušení, vždy po zakončení tématického bloku písemný test
Obsah učiva: