Ultravagant, upcycling a sebevyjádření
Jakub Vysypal
mimo školu: Palmovka
Na tomhle workshopu se po přednáškách odebereme do Ultravagant culture spotu a po krátké přednášce, o tom co je upcycling, a kde a jak se tady vzal Ultravagant, se odebereme k samotnému tvoření!
Zkusíte si základní šití v ruce, ukážete si vyšívání a celou dobu bude k dispozici plátno a barvy, ze kterého se pak udělají nějaké speciální kousky.
Sraz před školou ve 12:30.
Co s sebou? Jakýkoliv kousek oblečení, na který si dáte výšivku a taky úsměv a chuť tvořit!
Špalíček: Digitální knihovna kramářských tisků a „populárních“ písní.
Mgr. Iva Bydžovská a Mgr. Matěj Měřička
202
Lektoři představí studentům fenomén kramářských tisků i dalších navazujících žánrů. Dozvědí se, jaké jsou paralely mezi současnou bulvární produkcí a kramářskými písněmi starými i několik staletí. Seznámí se s možnostmi jejich využití v současném historickém a literárněvědném výzkumu i proč mohou být zajímavé pro širokou veřejnost. Bude jim představen projekt digitální knihovny kramářských tisků Špalíček a možnosti, které nabízí. Studenti si za asistence lektorů vyzkouší práci muzejníka při ověřování obsahu kramářských písní. Porovnáme vybrané kramářské písně s dalšími doplňujícími texty.
Co se můžeme dozvědět z výtěru z nosohltanu
Ing. Lenka Piherová, Ph.D.
311
Jak jednoduché je získat genetický materiál z výtěru z nosohltanu nebo ze slin? Jaké se lze
z tohoto materiálu dozvědět informace?
Na tyto otázky se pokusíme společně odpovědět při práci v molekulárně-biologické laboratoři. Každý si sám vyzkouší izolaci RNA z výtěru z nosu, připraví si PCR reakci, kterou
bude detekovat expresi proteinu SAA1 (marker imunitní odpovědi organismu) a provede analýzu.
Budeme se věnovat chemii (izolace RNA), biologii (protein SAA1), matematice (analýza dat) a lehce se
dotkneme i fyziky (princip PCR přístroje a mechanismus detekce).
Pracuji v Laboratoři pro studium vzácných nemocí (1. LF UK) a ve firmě GeneSpector
Innovations s.r.o.
V rámci své vědecké činnosti se věnuji analýze dat v oblasti geneticky podmíněných
onemocnění srdce. V době pandemie onemocnění COVID-19 jsem se podílela na vývoji a aplikaci
jednoduché metody pro izolaci a detekci přítomnosti viru SARS-CoV-2 v diagnostických laboratořích.
Ve firmě GeneSpector Innovations odpovídám za přenos vědeckých poznatků do diagnostické praxe.
Rychlokurz háčkování
3.F
101
Vždy jste si chtěli udělat vlastní svetr, šálu či čepici? Na workshopu háčkování vás to můžeme naučit. Vítáni jsou všichni; začátečníci i pokročilí.
S sebou si vemte vlnu (čím tlustší, tím lehčí s ní pracovat) a háček (ideálně 5.0mm).
Venezuelan living in Prague
Valerio Mendoza
205
Venezuelan living in Prague, Valerio Mendoza, talks about Venezuela and makes a presentation of the different genres and types of Venezuelan folk and popular music. Valerio Mendoza brings typical instruments and students have an opportunity to play them. As part of the activity, students create their own version of Venezuelan folk music.
Za sedmero diktaturami
Politika (nejen) pro mladé
105
Studenti z iniciativy Politika (nejen) pro mladé se několik let věnují informování o českých i zahraničních událostech (nejen) na Instagramu. Ve svém workshopu vás přenesou do několika nedemokratických zemí, ve kterých zažijete nespravedlnost i bezpráví a zkusíte najít jiskru naděje. Pomocí aktivit připomínajících pub kvíz, bojovku nebo únikovku prožijete příběh středoškoláka, který neměl takové štěstí, že se narodil ve svobodné části světa. Díky workshopu lépe pochopíte fungování (nejen) sedmera diktatur, ale hlavně to, proč je dobré se zajímat o dění kolem sebe a co to slovo „demokracie“ vlastně znamená.
Politika (nejen) pro mladé je skupina studentů, která se snaží mladým lidem přiblížit a vysvětlit aktuální události, jejich širší souvislosti a probudit tak zájem o dění kolem nás. Projekt začal jako instagramový účet dvou lidí, rozrostl se však na další sociální sítě, do živých akcí i celoevropských soutěží. PNPM bylo nominované na Křišťálovou lupu nebo například vyhrálo druhé místo v celoevropské soutěži Evropského parlamentu Cena Karla Velikého. Teď tvoří tým PNPM přes dvacet nadšenců, kteří každý den informují o důležitých událostech a ty nejpodstatnější dávají do kontextu, který pomáhá (nejen) mladým se zorientovat v občas složitých problémech dnešního světa.
Deskohraní
Jakub Těšínský
102
Budete si moci zahrát všemožné deskové hry. Jakub Těšínský je ředitel festivalu deskových her Deskohraní a tester Czech board games.
Šachový klub
Petr Hollan
206
Chtěl bys zlepšit svoje šachové dovednosti nebo se šachy naučit? Nebo jsi pouze sledoval Netflix seriál Queen´s gambit a chceš se něco o této hře dozvědět?
Tak právě pro tebe je tento workshop vhodný. Hrou královskou vás provede bývalý student GVP, Petr Hollan, šachový mistr Fide, vicemistr České republiky v šachu a šachový trenér s více než desetiletou praxí.
Šachy je hra odehrávající se na 64 polích a existuje více možností ukončení šachové partie, než je atomů ve vesmíru. Na programu bude nejenom šachová simultánka a následná analýza, ale každý si z přednášky něco materiálního odnese.
Šachové info o mně: šachy hraji od 7 let, ve věku 9 let jsem začal hrát závodně za šachový oddíl SK OAZA PRAHA. Ve věku 16 let (2015) jsem se stal Mistrem Fide, což je třetí nejvyšší šachový titul. Od sezóny 2016/2017 hraji nejvyšší Českou týmovou soutěž, šachovou extraligu, dvě sezóny - 2018/2019 a 2019/2022 jsem také hrál Německou šachovou Oberligu za tým SV Rochade Magdeburg 96. Mezi své další šachové úspěchy řadím 3. místo z Mistrovství České republiky hochů do 16 let z roku 2015, 2. místo z Mistrovství ČR juniorů a dorostenců (2019), nebo 1. místa z Polofinále MČR Juniorů a dorostenců z roku 2016 a 2018. Nějakou část mé online šachové videotvorby se dá najít také třeba na youtube - www.youtube.com/results?search_query=petr+hollan
S sebou si přineste vlastní šachy standardní velikosti.
Prohlídka Průšalabu
Prusa Research
Prusa Research, Part
Během prohlídky Vám ukážeme Průšalab, kde se tvoří zejména marketingové předměty, a to nejen z 3D tiskáren, ale i pomocí vakuové svářečky, laseru, plotru a dalších strojů. Dále Vám ukážeme výrobu našich FDM 3D tiskáren, výrobu filamentů a i 3D tiskovou farmu, kde máme našich strojů nad 500 kusů (výroba součástek pro další tiskárny).
V případě zájmu je možné se podívat i na naše lamy a alpaky.
Firmu Prusa Research založil v roce 2012 český vývojář a kutil Josef Průša. Dnes v ní pracuje přes 700 lidí a každý měsíc odešle přímo z Prahy přes 10 000 tiskáren Original Prusa do 160 zemí z celého světa. https://www.youtube.com/watch?v=xX3pDDi9PeU
Sraz před školou ve 12:30.
Život s umělou inteligencí
Didaktikon, Kampus H
AI, umělá inteligence, chytrá zařízení, strojové učení... Tato slova kolem sebe slýcháme stále častěji. Umělá inteligence postupně proniká do mnoha oborů lidské činnosti. V rámci workshopu máte možnost se potkat s odborníkem na zapojení umělé inteligence například v pedagogice, psychologii, umění, lékařství, dopravě a pod jeho vedením se dostat pod povrch používání umělé inteligence v daném oboru a případně zůstat v kontaktu pro další spolupráci.
Sraz před školou ve 12:30.
Století street dance - od Lindy Hopu k Hip-Hopu
Štěpán Jordánek a Tereza Veselá, taneční studio ZIG-ZAG tap&swing
malá TV
Lindy Hop, Hip Hop, Blues, Charleston, Jazz - všechny z těchto tanců mají společné tři věci. Měly stejné kořeny na začátku 20. století, tančí se dodnes a všechny vznikaly mezi tanečníky „na ulici“ (proto street dance). Přijďte se s námi naučit pár sólových a párových kroků a objevte, jaká je spojitost mezi Hip Hopem, Swingem a Blues.
Raspberry Pi Pico, a co s ním?
Martin Horyna
009
Na dílničce si vyzkoušíme práci s mikropočítačem Raspberry Pi Pico. Začneme jednoduše tím, že rozblikáme pár barevných diod, ale pak mikropočítač donutíme, aby pracoval jako generátor střídavého signálu a osciloskop zároveň. Až to zvládneme, tak prozkoumáme, co se stane, když do střídavého obvodu zapojíme kondenzátor. Dílničku doporučujeme těm, kteří si chtějí pohrát s elektrickým obvodem jinak, než jsou zvyklí z běžné výuky fyziky.
"Pěšky, autobusem a na raftu po Nepálu"
Jan Šťovíček
201
V Nepálu, zemi pod jižním úbočím Himálaje, není nikdy nic jisté. Rafty sežerou myši, v horách nasněží, řeky se rozvodní, cesty jsou nesjízdné.
Ale tečou jiné řeky, chodit se dá v nižších kopcích ve stínu Annapuren a cesta autobusem prostě trvá déle. Domorodci říkají, že kdo spatří ve volné přírodě tygra, toho čeká deset let štěstí. V Nepálu většinou stačí ke štěstí jenom rychle změnit plány...
Záchranář, instruktor rozmanitých sportů a průvodce rozmanitých CK se prodírá životem po horách v pohorách, na lyžích, v mačkách, v raftech i v kanoích, v sedlech silných koní i slabých automobilů, propagátor nevyhraněného outdoorového životního stylu zejména ve směru sever – jih, k zastižení nejčastěji mezi Arktidou, Jižní Afrikou a Českým rájem. Autor reportáží, outdoorových testů a 11 cestopisných knih, otec tří synů.
Žonglování
Jan Kulhánek
104
Překonejte gravitaci, otevřete Vaši mysl a naučte se něčemu novému. Vstupte do jiného prostoru plného barev, smíchu, ale i napětí a očekávání. Naučíte se s takovými hračkami jako jsou poi, kruhy, míčky, diabola nebo žonglérské talíře. Po celou dobu se Vám bude ochotně věnovat Kejklíř Honza.
TAEKWON-DO ITF
Jan Stránský
velká TV
Bojové umění, sebeobrana nebo kondiční a regenerační cvičení?
Jednoduše řečeno je Taekwon-Do druh neozbrojeného boje určeného pro sebeobranu. Není to však
jen toto. Je to způsob vědeckého využití těla při sebeobraně, které díky intenzivnímu tělesnému a
duševnímu výcviku získalo nejzazší možnosti. Je to bojové umění, jehož techniky, disciplína a duševní
trénink jsou maltou pro budování silného smyslu pro spravedlnost, odvahu, lidskost a odhodlání.
Dosažení tohoto stavu, je to, co odděluje pravé bojovníky od lidí, kteří se honí za senzací a jenž se
spokojí pouze se zvládnutím bojových hledisek tohoto umění. To je jeden z důvodů, proč je Taekwon-Do nazýváno uměním sebeobrany. Zahrnuje v sobě také způsob života a myšlení zvláště při
vštěpování si ducha přísné disciplíny a vznešeného vyzbrojení morálkou.
Zdvořilost – Čestnost – Vytrvalost – Sebeovládání - Nezlomný duch
S sebou si vezměte sportovní oblečení na převléknutí.
Debatní společnost Gymnázia Na Vítězné pláni
Eduard Tomas, Matěj Damian
203
Chutná vám voda od kyselých okurek? Věříte, že žijí mezi námi a řídí společnost? Nebo si zkrátka jen myslíte, že na Hrad patří král? Spolužáci vám nerozumí. My však ano! Ať už zastáváte jakýkoliv názor, budeme rádi, když se uvidíme na dílně Debatní společnosti GVP. Představíme si základy úspěšného debatování. Povíme si, jak se vyvarovat nejčastějším chybám, nebo si naopak řekneme, co zaručeně pomůže k úspěchu při příští hádce u slavnostní rodinné večeře. Dílna dělaná studenty pro studenty našeho gymnázia. Neotálejte a přihlaste se! Za debatní klub na viděnou Na Pláni současnosti.
Lezení a bouldering
Vojtěch Poláček
Překonejte gravitaci. Vylezte na vrchol. Přijďte si zkusit bouldering, lezeckou disciplínu, která vyžaduje obratnost, sílu a mrštnost.
Vaším lektorem a rádcem bude Vojta Poláček, muž s nejsilnějším předloktím na GVP a v širém okolí. Před jeho schopnostmi bledne i muskulatura Martina Šmída.
Sraz před školou ve 12:30.
K účasti na lezení si připravte 180 Kč (vstup a půjčení lezeček).
Mladí v Česku, Evropě a ve světě
Pavel Linzer
204
Co je role mladých delegátů do OSN? Jak se daří zapojovat mladé lidí do (nejen) politického rozhodování v národním a mezinárodním kontextu? A co můžeme dělat pro řešení globálních problémů na lokální úrovni? O tom všem a mnohem více bude tato přednáška. V rámci ní budeme řešit, jakou souvislost mají globální výzvy s tématy, které řešíme i u nás doma, a jakými způsoby se do boje s nimi můžou zapojit mladí lidé a být tak hybateli změny ve svém okolí. Probereme také, jaké postavení má mladá generace v naší společnosti a jaký význam má mezinárodní spolupráce jak pro mladé, tak pro státy jako je právě Česká republika.
Pavel Linzer je studentem práv na Karlově univerzitě, delegátem České rady dětí a mládeže v European Youth Forum a především mladý delegát v OSN za Českou republiku.
Jak se učí medici na počítačových simulátorech i na sobě
MUDr. Mikuláš Mlček, Ph.D.
022
Na začátku si vyzkoušíme, jak dnešní medicína dovede sledovat řadu životních funkcí. Budeme monitorovat dýchání, EKG, tlak krve, okysličení krve, produkci CO2 a sledovat, jak se mohou měnit. Možná vás překvapí, že některé lékařské přístroje jsou docela rychle pochopitelné. A nejspíš také uvidíme, že jste se v biologii naučili víc, než tušíte.
Ve druhé části si ukážeme, jak se ve výuce lékařů používají umělí lidé - říkáme jim pacientské simulátory - a jednoho vám představíme. Společně pak vymyslíme postup, jak se rychle zorientovat, jestli je náš pacient v ohrožení života, i když to není patrné hned na první pohled. A na co je při tom nejdůležitější myslet.
Mikuláš Mlček učí na 1. lékařské fakultě, kde založil simulační centrum - tedy učebny pro jeden z nejmodernějších způsobů výuky medicíny. Na workshopu si ukážeme, jak praktická výuka na 1. lékařské fakultě vypadá.