Jak se mění neurochirurgie?
prof. MUDr. David Netuka, Ph.D.
203
Jak zabezpečit svou digitální stopu?
Bezpečnostní informační služba ČR
Tato prezentace se zaměří na problematiku digitální stopy, tedy informací, které uživatelé zanechávají během své aktivity na internetu. V úvodní části bude vysvětleno, co digitální stopa je, jak vzniká, a jaké jsou její hlavní typy – aktivní a pasivní. Následně bude rozebráno, jak tyto stopy mohou být zneužity například k cílené reklamě, podvodům či narušení soukromí. Ve druhé části prezentace budou představeny konkrétní kroky a nástroje pro zabezpečení digitální stopy, včetně správného nastavení soukromí na sociálních sítích, používání šifrované komunikace, anonymizace při prohlížení webu a důležitost silných hesel. Cílem je zvýšit povědomí o rizicích spojených s digitální stopu a poskytnout studentům návod, jak chránit své údaje v digitálním prostoru. V prezentaci bude kladen důraz na jednoduché a praktické tipy, které lze snadno implementovat do každodenního života.
Holocaust v souvislostech
prof. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.
Přednáška a diskuse se zaměří na historickou událost holocaustu, ale v centru pozornosti nebudou jen konkrétní historické události spojené s nacistickým systémem a druhou světovou válkou 1939-1945. Tématem bude i zkušenost 20. století s vylučováním skupin obyvatelstva ze společnosti. Kde vlastně vznikly první koncentrační tábory? Jaké argumenty se používaly k označení nepřátelských skupin? A jakou zkušenost s tímto fenoménem má česká společnost?
AI v praxi: Od trénování modelů k reálným aplikacím
RNDr. Jan Cuřín, Ph.D.
AI, neboli umělá inteligence, je v současnosti využívána v mnoha odvětvích, včetně zdravotnictví, financí, automobilového průmyslu, zábavy nebo i v oblasti zákaznické podpory. Po krátkém přehledu, kde všude se AI používá a jak rychle se vyvíjí v různých oblastech, bychom se podívali, jaké jsou základní principy trénování modelů AI a jak důležitou roli hrají data. Internet je plný textů, obrázků a videí, ale víte, jak z těchto zdrojů udělat trénovací data pro neuronové sítě? Modely jako ChatGPT toho vědí opravdu hodně nebo se tak umí velice dobře tvářit, jaká jsou ale úskalí jejich použití v reálném životě a v reálných aplikacích? Pokud se chcete dozvědět víc, přijďte na přednášku o AI v praxi. Jan Cuřín je spoluzakladatel společnosti Mama AI a CTO Telma AI. Dlouhodobě se zabývá aplikacemi umělé inteligence v různých oblastech a oborech podnikání, hlouběji se věnuje konverzačním technologiím, zpracování přirozeného jazyka (NLP), rozpoznávání a generování řeči.
Expedice Monoxylon - Řecko 2023: Experimentální archeologie v praxi
doc. PhDr. Radomír Tichý, Ph.D.
Unikátní expedice "Monoxylon," která proběhla v roce 2023 v Řecku, nahlíží do fascinujícího světa experimentální archeologie. Cílem této výpravy bylo zrekonstruovat pravěké plavidlo - monoxylo, tedy loď vydlabanou z jednoho kusu kmene, a následně otestovat její funkčnost při plavbě po Egejském moři. Během plavby se účastníci setkali s týmem studentů Gymnázia Na Vítězné pláni, kteří se seznámili s detaily plavby. EXpedice se snažila prokázat, že v době neolitu probíhal obchod mezi ostrovy a pevninou, otestovat starověké plavební technologie, ale také prohloubit pochopení života našich předků v době kamenné.
Zahraničním reportérem na válečné Ukrajině
Jan Řápek - redaktor zahraniční redakce České televize. Zahraničním reportérem na válečné Ukrajin
Redaktor zahraniční redakce České televize pracoval jako reportér na Ukrajině.Musel se pohybovat v nebezpečných oblastech, spolupracovat s armádou a úřady na místě. Jak rychle poskytnout informace - breaking news, aneb co se děje, když se něco děje. Co obnáší technická a produkční stránka reportérské práce. Jak velký vliv mají sociální média na zpravodajskou agendu.