Matematické principy kryptografie eliptických křivek
Doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D.
Přednáška poskytne úvod do kryptografie s veřejným klíčem na příkladu kryptosystému ECC založeném na vlastnostech eliptických křivek, křivek, které svými vlastnostmi pozoruhodně zasahují do mnoha odvětví matematiky. Posluchači se seznámí s klasickými diofantickými úlohami, počítáním nad konečnými poli a hledáním křivek pro opravdu silné šifrování. Nahlédneme i do křivek hypereliptických.
Antikythera, malý ostrov mezi Persií a Římem
Aris Tsaravopoulos
Ztroskotání u Antikythéry: Tajemství antického počítače a jeho historické souvislosti. Na dně moře u malého ostrova Antikythera byla nalezena loď plná uměleckých pokladů a jeden z největších technických zázraků starověku – Mechanismus z Antikythéry. Přednáška odhalí informace o tomto objevu, ale hlavně politické a historické události Antikythéry, podložené archeologickým výzkumem.
Pohled na radioaktivitu
Mgr. Martin Horyna
005
Ve světě kolem nás se občas přemění jedno atomové jádro v jiné. Říká se tomu radioaktivita. Přeměna je doprovázena vyzářením částice α, β nebo γ. Radioaktivita byla objevena před více než 100 lety, ale existuje od počátku světa. Radioaktivita může být škodlivá i užitečná. Na přednášce si ukážeme v činnosti detektor, který umí zaznamenat průlet radioaktivních částic a určit jejich typ a energii. Pokud budete chtít, můžete se pak přihlásit na odpolední dílničku, při které si měření s tímto detektorem sami vyzkoušíte.
Na přednášce projdeme pojmy s radioaktivitou spojené. Vysvětlíme si, jak detektor funguje, a něco společně změříme. Pokud budete chtít, můžete na přednášku navázat odpolední dílničkou. Protože odpolední dílnička má mnohem menší kapacitu než dopolední přednáška, budu se snažit, aby vše podstatné bylo vysvětleno a ukázáno na přednášce. Na dílničce pak věnujeme čas praktickému měření, při kterém navážeme na ukázky z přednášky.
Umělá inteligence a její právní red flags
Lucie Malá, LL.B.
Generování domácích úkolů, samořídící auta, AI vÁM veZMe PráCi. Svět se rychle mění a je potřeba se mu přizpůsobit. Zvládá tyhle změny právo? Nebo nebylo by lepší, kdyby právo nechalo umělou inteligenci na pokoji, ať se co nejrychleji vyvíjí? A můžete teda porušit nějaké zákony, když používáte ChatGPT? Přednáška se zaměří na aktuální debaty a trendy v oblasti nastavování pravidel pro umělou inteligenci a pro ty, kteří ji používají. Lucie Malá se specializuje na právo AI, ochranu dat a kyberbezpečnost. Působí v advokátní kanceláři Legitas, která je spoluzakladatelem České asociace umělé inteligence. Vystudovala mezinárodní a evropské právo na University of Groningen (NL) a nyní dokončuje studium Právnické fakulty Univerzity Karlovy a specializaci Law & Technology na Tilburg University (NL).
Ing. arch. Pavel Hnilička
Na praktických ukázkách řady realizovaných a plánovaných projektů naší kanceláře PHAP se seznámíme s tím, co zahrnuje obor architektura a urbanismus. Jaké témata svou prací otevíráme? Co řešíme v našich výkresech a modelech? Co dobrého může přinést uvažování o prostoru a jeho atmosféře? Jak se naučit číst a rozumět architektuře z plánů a obrázků? Obecné otázky spojíme s konkrétními příklady.
Důvěryhodnost médií
PhDr.ThD. Karol Lovaš, Ph.D.
V jaké kondici jsou naše média? Proč se potýkají s nedůvěrou svých konzumentů? Co nám na médiích nejvíc překáží? Jak jim pomoci být znovu atraktivní a důvěryhodné? Ve své přednášce představí autor rovněž mediální a politickou situaci na Slovensku.
Aktivní útočník v budově
por. Bc. David Varchola
Lze se vůbec připravit na nečekaný útok agresora v budově? Metodik služební přípravy Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství Policie ČR vám řekne, jak takový útok obvykle vypadá a jak je dobré se v takové situaci zachovat proto, aby byly důsledky útoku agresora co nejmenší.