Matematické principy kryptografie eliptických křivek
doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D.
204
Přednáška poskytne úvod do kryptografie s veřejným klíčem na příkladu kryptosystému ECC založeném na vlastnostech eliptických křivek, křivek, které svými vlastnostmi pozoruhodně zasahují do mnoha odvětví matematiky. Posluchači se seznámí s klasickými diofantickými úlohami, počítáním nad konečnými poli a hledáním křivek pro opravdu silné šifrování. Nahlédneme i do křivek hypereliptických.
Antikythéra, malý ostrov mezi Persií a Římem
Aris Tsaravopoulos
205
Ztroskotání u Antikythéry: Tajemství antického počítače
a jeho historické souvislosti.
Na dně moře u malého ostrova Antikythéra byla nalezena loď plná uměleckých pokladů a jeden z největších technických zázraků starověku –
Mechanismus z Antikythéry.
Přednáška odhalí informace o tomto objevu, ale hlavně politické a historické události Antikythéry, podložené
archeologickým výzkumem.
Pohled na radioaktivitu
Mgr. Martin Horyna
216
Ve světě kolem nás se občas přemění jedno atomové jádro v jiné. Říká se tomu radioaktivita. Přeměna je doprovázena vyzářením částice α, β nebo γ. Radioaktivita byla objevena před více než 100 lety, ale existuje od počátku světa. Radioaktivita může být škodlivá i užitečná. Na přednášce projdeme pojmy s radioaktivitou spojené. Ukážeme si činnost detektoru, který umí zaznamenat průlet radioaktivních částic a určit jejich typ a energii. Vysvětlíme si, jak detektor funguje, a něco společně změříme.
Pokud budete chtít, můžete se pak přihlásit na odpolední dílničku, při které si měření s tímto detektorem sami vyzkoušíte. Protože odpolední dílnička má mnohem menší kapacitu než dopolední přednáška, budu se snažit, aby vše podstatné bylo vysvětleno a ukázáno na přednášce. Na dílničce pak věnujeme čas praktickému měření, při kterém navážeme na ukázky z přednášky.
Umělá inteligence a její právní red flags
Lucie Malá, LL.B.
203
Generování domácích úkolů, samořídící auta, AI vÁM veZMe PráCi. Svět se rychle mění a je potřeba se mu přizpůsobit. Zvládá tyhle změny právo? Nebo nebylo by lepší, kdyby právo nechalo umělou inteligenci na pokoji, ať se co nejrychleji vyvíjí? A můžete teda porušit nějaké zákony, když používáte ChatGPT? Přednáška se zaměří na aktuální debaty a trendy v oblasti nastavování pravidel pro umělou inteligenci a pro ty, kteří ji používají.
Lucie Malá se specializuje na právo AI, ochranu dat a kyberbezpečnost. Působí v advokátní kanceláři Legitas, která je spoluzakladatelem České asociace umělé inteligence. Vystudovala mezinárodní a evropské právo na University of Groningen (NL) a nyní dokončuje studium Právnické fakulty Univerzity Karlovy a specializaci Law & Technology na Tilburg University (NL).
Dům jako součást města: Architektura a urbanismus v praxi
Ing. arch. Pavel Hnilička
201
Na praktických ukázkách řady realizovaných a plánovaných projektů naší kanceláře PHAP se seznámíme s tím, co zahrnuje obor architektura a urbanismus. Jaká témata svou prací otevíráme? Co řešíme v našich výkresech a modelech? Co dobrého může přinést uvažování o prostoru a jeho atmosféře? Jak se naučit číst a rozumět architektuře z plánů a obrázků? Obecné otázky spojíme s konkrétními příklady.
Pavel Hnilička se narodil v roce 1975 v Praze. Studoval na Fakultě architektury ČVUT u profesora Ladislava Lábuse a na ETH Zürich u profesora Dietmara Eberleho. Od roku 2003 vede vlastní ateliér Pavel Hnilička Architects + Planners. Věnuje se návrhům a realizaci staveb, územním a regulačním plánům pro města a obce. Je autorem řady knih a článků o urbanismu a architektuře. Urbanismus popularizuje na přednáškách, konferencích a seminářích.
Důvěryhodnost médií
PhDr. ThD. Karol Lovaš, Ph.D.
202
V jaké kondici jsou naše média? Proč se potýkají s nedůvěrou svých konzumentů? Co nám na médiích nejvíc překáží?
Jak jim pomoci být znovu atraktivní a důvěryhodné?
Ve své přednášce představí autor rovněž mediální a politickou situaci na Slovensku.
Aktivní útočník v budově
Por. Bc. David Varchola
103
Lze se vůbec připravit na nečekaný útok agresora v budově?
Metodik služební přípravy Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství Policie ČR vám řekne, jak takový útok obvykle vypadá a jak je dobré se v takové situaci zachovat, aby byly důsledky útoku agresora co nejmenší.
přednáška je určena jen pro studenty vyššího gymnázia
Spánková poradna
MUDr. Martin Pretl, CSc.
105
Spánek je pro člověka nepochybně jednou z nejdůležitějších činností. Strávíme snad nějakou jinou aktivitou 1/3 svého života? Nedostatek nebo špatná kvalita spánku významně ovlivňují náš život. Jednak jeho kvalitu, jednak negativně působí na naše zdraví. Mezi nejčastější subjektivní obtíže vyplývající z neosvěžujícího spánku patří hlavně nevyspalost a neodpočatost, které následně ovlivňují naše denní aktivity, chování i výkon… Nekvalitní/nedostatečný spánek má z objektivního hlediska významný vliv na vznik mnoha onemocnění - srdečních a cévních, duševních, zánětlivých, nádorových ad. Zmíněné subjektivní i objektivní obtíže tak významně ovlivňují život jedince i celou společnost. Cílem interaktivního bloku bude seznámení se s fyziologickými i patofyziologickými mechanismy spánku, které nám pomohou pochopit proč máme dobře a dostatečně spát a co máme dělat, abychom se nedostali na špatnou stranu.
MUDr. Martin Pretl, CSc., je spoluzakladatel a vedoucí lékař společnosti Inspamed, s.r.o. a Institutu spánkové medicíny v Praze, zabývající se kompletní diagnostikou a léčbou poruch spánku a bdění.
Řízení rizik a jeho využití pro praktický život
Ing. Štěpán Onder, Ph.D.
102
S nárůstem rizik i jejich vzájemného provázání v moderní společnosti roste význam jejich řízení. Analýza rizik předchází každému významnému strategickému rozhodnutí. Koncepty používané pro řízení rizik lze však užitečně využít pro řešení praktických životních otázek. V rámci přednášky se seznámíte s druhy rizik, postupy pro identifikaci, ohodnocení, měření rizik a řízení rizik i nástroji pro řízení rizik. Pochopíte význam časové hodnoty peněz (TVM) a úrokové míry ve významných rozhodováních finančního nebo investičního typu. Seznámíte se s principem diversifikace, respektive portfoliovým pohledem k řízení rizik. Osvojíte si osvědčené přístupy z oblasti řízení rizik pro racionální rozhodování o investicích, zadlužení, podnikání.
Štěpán Onder se profesně věnuje řízení rizik finančních institucí. V současnosti působí v sekci dohledu nad finančním trhem v úseku kontroly pojišťoven a penzijních společností v České národní bance a přednáší řízení rizik na Vysoké škole ekonomické v Praze. Má více než 30 let zkušeností s řízením rizik bank, pojišťoven a úvěrových splátkových společností v různých rolích analytických, manažerských a strategicko-poradenských.
Glykokonjugáty a jejich potenciál v biomedicíně
Mgr. Michaela Hovorková a Mgr. Jakub Červený
104
Na přednášce představíme témata, kterými se zabýváme v
laboratoři. Jsou to cukerná chemie a biologie, galektiny (sacharidy vázající proteiny), molekulární biologie a analytická chemie.
Také představíme naši cestu k vědě.