Dnes se ještě jednou a asi již naposledy vrátíme k pojmu Moment síly vzhledem k ose otáčení.
Jedná se o fyzikální veličinu, která se značí písmenem velké M a vypočte se podle vztahu M = F·r, kde F je velikost
působící síly a r je její rameno, to jest vzdálenost přímky, na které leží síla, od osy otáčení. Jednotkou momentu síly je N·m (newtonmetr).
Moment síly vzhledem k ose otáčení je vektorová veličina. Její směr je definován tak, že působí ve směru osy otáčení a orientaci určujeme pravidlem pravé ruky: prsty (bez palce) pravé ruky přiložíme ve směru otáčení tělesa, které by síla mohla způsobit, a vztyčený palec nám ukáže orientaci momentu síly vzhledem k ose otáčení. Moment síly vzhledem k ose otáčení dobře popisuje otáčivé účinky, které má síla na těleso.
Tenká deska tvaru čtverce se stranou délky 50 cm = 0,5 m je volně otáčivá kolem osy, která prochází jejím středem kolmo k desce.
Na desku působí tři síly. Síla F1 působí v bodě A ve směru strany BA, síla F2 působí v bodě B ve směru úhlopříčky DB a síla
F3 působí v bodě D ve směru kolmém k úhlopříčce BD v rovině desky, viz obrázky výše, kde je celá situace nakreslena v průmětu a v půdorysu.
Všechny tří síly mají stejnou velikost
Určete momenty působících sil vůči zadané ose otáčení a celkový moment sil působících na desku.
Řešení úlohy 1
M1 = F1·r1 = 100 N · 0,25 m = 25 N·m. Moment M1 je orientován dolů.
M2 = F2·r2 = 100 N · 0 m = 0 N·m. Moment M2 je nulový, protože přímka, na které síla F2 leží, prochází osou otáčení, a tak r2 = 0. U nulového momentu nemá smysl určovat jeho orientaci.
Před určením velikosti momentu M3 musíme určit velikost ramene r3. Je to úhlopříčka ve čtverci o straně 0,25 cm a tak k výpočtu použijeme Pythagorovu větu. 0,252 + 0,252 = 0,125 a r3 = √(0,125) m = 0,35 m.
M3 = F3·r3 = 100 N · 0,35 m = 35 N·m. Moment M3 je orientován nahoru.
Vzhledem k tomu, že moment M3 směřující nahoru je větší než moment M1 směřující dolů, bude výsledný moment MV orientován nahoru a jeho velikost bude
MV = M3 − M1 = (35 − 25) N·m = 10 N·m.
Tenká deska tvaru pravoúhlého trojúhelníka je volně otáčivá kolem osy, která prochází vrcholem R trojúhelníka kolmo k desce. Na desku působí dvě síly,
síla F1 = 100 N a síla F2 neznámé velikosti. Rozměry desky a působiště a směry sil jsou patrné z výše uvedeného obrázku, který zobrazuje půdorys celé situace.
Určete moment M1 síly F1 vzhledem k ose otáčení. Dále určete velikost síly F2 tak, aby celkový moment sil působících na
desku byl nulový.
Nebudete-li si vědět rady, můžete využít nápovědy. Využijte je postupně a před tím se vždy pokuste o vlastní řešení.
Nápověda 1
Tato úloha se může zdát dost těžká. Zkuste si ji rozložit na několik jednoduchých úloh. Takové rozdělení se někdy nazývá metoda "Rozděl a panuj" a je to účinná metoda v mnoha oblastech lidského konání. Přemýšlejte tedy o tom, jaké jednoduché výpočty můžete se zadaným trojúhelníkem provést a zda z těchto jednoduchých výpočtů nejste schopni složit řešení celé úlohy. Pokud na to nepřijdete, vypočtěte alespoň něco.
Nápověda 2
Vhodný postup je tento
Nápověda 3
Alespoň některé výpočty proveďte samostatně:
Řešení úlohy 2
Pro určení momentu M1 musíme znát velikost ramene této síly, tj. vzdálenost strany r od vrcholu R v trojúhelníku RST. Jinými slovy jde o výšku vr tohoto trojúhelníku.
Velikost této výšky určíme pomocí obsahu trojúhelníku. Nejprve si vypočteme Pythagorovou větou délku strany s. 0,252 − 0,242 = 0,0049 a tak s = √(0,0049) m = 0,07 m = 7 cm.
Obsah trojúhelníku RST určíme pomocí jeho odvěsen S = s·t/2 = 7·24/2 = 84 cm2. Tento obsah musí vyjít i z výpočtu S = r·vr/2 a tak, počítáno v centimetrech:
25·vr/2 = 84
25·vr = 168
vr = 168/25 = 6,72
vr = 6,72 cm = 0,0672 m
Velikost momentu M1 = 100 N · 0,0672 m = 6,72 N·m. Moment M1 je kolmý k trojúhelníku RST a jeho orientace je nahoru. Z papíru nebo z obrazovky směřuje ven směrem ke čtenáři.
Moment M2 síly F2 směřuje dolů do papíru (obrazovky) a tak může vyrušit moment M1 za předpokladu, že bude mít stejnou velikost. Musí platit:
M2 = F2·r2 = F2·0,07 m = 6,72 N·m a tak F2 = (6,72 / 0,07) N = 96 N.
Říkáme, že těleso je v rovnovážném stavu, jestliže jsou současně splněny dvě podmínky:
Občas se setkáme s myšlenkou, že těleso, které je v rovnovážném stavu, musí být v klidu. Není tomu tak. Může být v klidu, ale také nemusí. Rozhodně však nemění svůj pohybový stav. Tj. pokud se pohybuje posuvným pohybem, tak se pohybuje konstantní rychlostí a trajektorií jednotlivých bodů tělesa je přímka. Pokud se pohybuje rotačním pohybem, tak se točí pořád stejnou rychlostí a nemění směr osy rotace. Samozřejmě i případ, že těleso je v klidu a zůstává v klidu, je v rovnovážné poloze možný a poměrně častý.
Rovnovážná poloha je poloha, ve které je těleso v rovnovážném stavu. Rozlišujeme 3 druhy rovnovážné polohy:
![]() |
![]() |
![]() |
poloha stálá | poloha vratká | poloha volná |
Pokud máte k dispozici počítač s Windows, tak si určitě stáhněte program http://www.gvp.cz/Poloha.exe. Je to malinký program, který se neinstaluje, ale jenom spustí. Vpravo dole si pusťte komentář a vyzkoušejte jednotlivé rovnovážné polohy. Pokud vám bude systém Windows (filtr SmartScreen) hlásit, že je to nerozpoznaná aplikace, tak se nedejte zastrašit a přes „Další informace“ – „Přesto spustit“ si to klidně spusťte.