Na
Pláni
současnosti

12. ročník
27. února 2025

8:30

Jak se mění neurochirurgie?

prof. MUDr. David Netuka, Ph.D.

203

Neurochirurgie prochází dynamickým vývojem a přináší nové možnosti v diagnostice i léčbě. Jak moderní technologie, jako robotická chirurgie, umělá inteligence či 3D navigace, mění přístup k operacím mozku a míchy? Jaké inovace posouvají hranice toho, co bylo dříve nemožné? Přednáška nabídne pohled do budoucnosti tohoto fascinujícího oboru a ukáže, jaké výzvy a příležitosti přináší.

Jak zabezpečit svou digitální stopu?

Bezpečnostní informační služba ČR

103

Tato prezentace se zaměří na problematiku digitální stopy, tedy informací, které uživatelé zanechávají během své aktivity na internetu. V úvodní části bude vysvětleno, co digitální stopa je, jak vzniká, a jaké jsou její hlavní typy – aktivní a pasivní. Následně bude rozebráno, jak tyto stopy mohou být zneužity například k cílené reklamě, podvodům či narušení soukromí. Ve druhé části prezentace budou představeny konkrétní kroky a nástroje pro zabezpečení digitální stopy, včetně správného nastavení soukromí na sociálních sítích, používání šifrované komunikace, anonymizace při prohlížení webu a důležitost silných hesel. Cílem je zvýšit povědomí o rizicích spojených s digitální stopu a poskytnout studentům návod, jak chránit své údaje v digitálním prostoru.
V prezentaci bude kladen důraz na jednoduché a praktické tipy, které lze snadno implementovat do každodenního života.

Holocaust v souvislostech

prof. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.

205

Přednáška a diskuse se zaměří na historickou událost holocaustu, ale v centru pozornosti nebudou jen konkrétní historické události spojené s nacistickým systémem a druhou světovou válkou 1939-1945. Tématem bude i zkušenost 20. století s vylučováním skupin obyvatelstva ze společnosti. Kde vlastně vznikly první koncentrační tábory? Jaké argumenty se používaly k označení nepřátelských skupin? A jakou zkušenost s tímto fenoménem má česká společnost?

Regulace hmotnosti

prof. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

102

Proč je někdo štíhlý a někdo tlustý? Můžou si za to opravdu všichni sami? Rozumíme tomu, co je to genetická predispozice nadváhy a obezity? Schopnost akumulace přebytečné energie do formy tukových zásob v přípravě na hladomor a válku je u některých jedinců extrémní... Je opravdu pohybová aktivita lék, který pomáhá na všechno? Víte, co jsou myokiny? Co rozhoduje o vaší budoucnosti z hlediska zdraví?
Tyto a spousta další odpovědí se dozvíte v prezentaci a následné diskusi. Prof. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D, absolvent Gymnázia Na Vítězné pláni r. 1990. Obezitolog, endokrinolog a tělovýchovný lékař. Předseda České společnosti tělovýchovného lékařství. Profesor t.č. na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hlavním koníčkem je sport – basketbal. Preskripce pohybových a sportovních aktivit především pacientů s různým onemocněním a jejich regulace hmotnosti je hlavní náplní zdravotnické práce. Předseda VŠTJ Medicina Praha, která se kromě sportovní činnosti věnuje organizaci pohybových aktivit pacientů.

AI v praxi: Od trénování modelů k reálným aplikacím

RNDr. Jan Cuřín, Ph.D.

206

AI, neboli umělá inteligence, je v současnosti využívána v mnoha odvětvích, včetně zdravotnictví, financí, automobilovém průmyslu, zábavy nebo i v oblasti zákaznické podpory. Po krátkém přehledu, kde všude se AI používá a jak rychle se vyvíjí v různých oblastech, bychom se podívali, jaké jsou základní principy trénování modelů AI a jak důležitou roli hrají data. Internet je plný textů, obrázků a videí, ale víte, jak z těchto zdrojů udělat trénovací data pro neuronové sítě? Modely jako ChatGPT toho vědí opravdu hodně nebo se tak umí velice dobře tvářit. Jaká jsou ale úskalí jejich použití v reálném životě a v reálných aplikacích? Pokud se chcete dozvědět víc, přijďte na přednášku o AI v praxi.

Jan Cuřín je spoluzakladatel společnosti Mama AI a CTO Telma AI. Dlouhodobě se zabývá aplikacemi umělé inteligence v různých oblastech a oborech podnikání, hlouběji se věnuje konverzačním technologiím, zpracování přirozeného jazyka (NLP), rozpoznávání a generování řeči.

Expedice Monoxylon - Řecko 2023: Experimentální archeologie v praxi

doc. PhDr. Radomír Tichý, Ph.D.

204

Unikátní expedice "Monoxylon," která proběhla v roce 2023 v Řecku, nahlíží do fascinujícího světa experimentální archeologie. Cílem této výpravy bylo zrekonstruovat pravěké plavidlo - monoxylo, tedy loď vydlabanou z jednoho kusu kmene, a následně otestovat její funkčnost při plavbě po Egejském moři.
Během plavby se účastníci setkali s týmem studentů Gymnázia Na Vítězné pláni, kteří se seznámili s detaily plavby. Expedice se snažila prokázat, že v době neolitu probíhal obchod mezi ostrovy a pevninou, otestovat starověké plavební technologie, ale také prohloubit pochopení života našich předků v době kamenné.

Zahraničním reportérem na válečné Ukrajině

Mgr. Jan Řápek

201

Redaktor zahraniční redakce České televize pracoval jako reportér na Ukrajině. Musel se pohybovat v nebezpečných oblastech, spolupracovat s armádou a úřady na místě.
Jak rychle poskytnout informace - breaking news, aneb co se děje, když se něco děje? Co obnáší technická a produkční stránka reportérské práce? Jak velký vliv mají sociální média na zpravodajskou agendu?

Výstavba metra D v Praze: úsek Pankrác – Olbrachtova

Ing. Petr Chamra, Ph.D.

104

V Praze se aktuálně staví čtvrtá linka pražského metra označená písmenem „D“, která primárně řeší dopravní obslužnost jižní části metropole. Jedná se o nejnovější a zároveň nejkratší plánovanou trasu. V současné době je rozhodnuto o výstavbě 10-ti stanic s tím, že další prodloužení směrem do centra metropole případně dále, je v řešení.
Výstavba trasy D je rozdělena do několika etap, z nichž v realizaci je zatím pouze první nejsložitější úsek Pankrác – Olbrachtova, zahrnující 2 ražené stanice. Jedná se o přestupní jednolodní stanici Pankrác D, která po své dokončení bude největší raženou stanicí pražského metra s plochou výrubu až cca 400 m2 a dvoulodní stanici Olbrachtova, která bude naopak nejmenší ze všech pražských stanic. Veškeré ražby jsou realizovány Novou rakouskou tunelovací metodou (NRTM) ve složitých geotechnických podmínkách a pod hladinou podzemní vody. Současně s dokončováním ražeb obou stanic, které budou dokončeny na přelomu roku 2025 a 2026 probíhají již práce na izolacích a sekundárním ostění vyražených traťových tunelů. Přestože první rozestavěný úsek metra má provozní délku pouze 1,2 km, je nutné vyrazit a vybetonovat celkem cca 3 km tunelů a štol. Souběžně s ražbami a betonážemi v podzemní se realizují také hloubené vestibuly na povrchu, kde po přeložkách inženýrských sítí a vyhloubení stavebních jam postupně nastupují práce na monolitech.

Problematice geotechniky, respektive podzemních staveb se po dokončení studií na ČVUT v Praze věnuje Petr Chamra více než 20 let a to primárně z pozice zhotovitele těchto staveb. Během této doby měl možnost se přímo či nepřímo podílet na mnoha z nich. V roce 2015 společně s dalšími kolegy dokončili a zprovoznili prodloužení linky A z Dejvické do Motola, kde v pozici vedoucího projektu zrealizoval raženou trojlodní stanici Nádraží Veleslavín. V současné době působí na pozici koordinátora výstavby úseku metra I.D Pankrác – Olbrachtova.

“Co dělají bezdrátové reproduktory, když se zrovna nedíváte?”

Michal Čarný, MSc.

202

Pohled do zákulisí fungování Niceboy - jednoho z předních výrobců spotřební elektroniky u nás a moje cesta z nadnárodní korporace do dynamicky rostoucí české firmy.

Michal Čarný působí jako CEO společnosti Niceboy, jedné z předních českých značek v oblasti spotřební elektroniky, která je aktivní na osmi evropských trzích.
Svou kariéru Michal zahájil v poradenské společnosti Roland Berger Strategy Consultants, kde vedl poradenské projekty se zaměřením na finanční služby a telekomunikační sektor. Pracoval s klienty napříč mnoha regiony, včetně střední a východní Evropy, západní Evropy, jižní Evropy a Blízkého východu. Působil také v jihovýchodní Asii či v Číně.
Kromě Gymnázia Na Vítězné pláni Michal vystudoval obor Management & Strategy na London School of Economics and Political Science v Londýně a získal titul z ekonomie na University of Chicago.

Jaderná energetika vs. změna klimatu, jaderné štěpení vs. fúze, etc.

Ing. Roman Holý, Ph.D.

216

Přednáška max. interaktivním způsobem (prostorem pro otázky a diskusi) představí různé energetické (fyzikální) otázky a témata z pohledu mezinárodní a české jaderné energetiky (budování „nových jaderných zdrojů“ a SMRs – malých modulárních reaktorů v ČR a ve světě) vs. změna klimatu (Probíhá? Je možné jí zabránit a jak?), jaderné štěpení (Je to bezpečné?) vs. fúze (Je to reálné? A kdy?)/ OZE (Obnovitelné/Občasné zdroje energie), WEO (World Energy Outlook 2024) vs. SEK (Státní energetická koncepce), CERN (Conseil Européen pour la recherche nucléaire) vs. ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor).

Roman Holý je absolventem gymnázií v Trutnově a v Jevíčku, ČVUT a VŠCHT v Praze. Pracoval mj. jako mezinárodní a soukromý konzultant, 14 let působil na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky (Prague, Den Haag, Paris, Washington, D.C.), založil a vedl Národní centrum Průmyslu 4.0 a EIT Urban Mobility Innovation Hub East a momentálně pracuje v Sekci jaderné energetiky a nových technologií na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

„Rychlá půjčka, pomalá smrt“: Jak vás moderní lichvář zničí

Boreš Šteffl

105

Stačí pár vteřin, pár kliknutí. „Rychlé půjčky bez registru“ slibují snadné peníze pro každého – bez otázek, bez prověřování, bez čekání. A tak podepíšete. Bez starostí. Jenže když přijde čas splácet, zjistíte, že z drobných písmen ve smlouvě vyrostla obří chapadla dluhové pasti. Úroky běží, sankce se násobí, no a ten milý pán, co vám s úsměvem půjčil 80 tis. Kč, vás nemilosrdně připraví o střechu nad hlavou.

Proč se proti lichvě takřka nedá bránit a jak taková lichva může proběhnout? Nelehkou odpovědí ze světa obchodu s chudobou vás provede student Právnické fakulty UK působící jako vrchní ministerský rada odboru insolvenčního Ministerstva spravedlnosti, který ve spolupráci s Institutem prevence a řešení předlužení brojí proti tzv. šmejdům.