Žraloci jsou velmi dobøe pøizpùsobeni pohybu ve vodì. Mají torpédovité, nìkdy až hadovitì protáhlé tìlo. Jejich prsní ploutve nejsou spojeny s osní kostrou, která je chrupavèitá, nicménì vyskytují se na ní známky kostnatìní.
Kůže je kryta plakoidními šupinami krytými sklovinou, které zpùsobují velkou drsnost kùže žralokù. Žaberní štìrbiny jsou po stranách tìla, pøièemž proudìní vody pøes nì zajišuje pouze žralokùv pohyb vpøed (voda pøi tomto pohybu proniká ústy do ústní dutiny a žáberními štìrbinami zase ven. To vede k tomu, že zamotá-li se žralok do sítì, vcelku rychle se udusí. Po první žaberní štìrbinì zùstal menší otvor zvaný spirákulum. U nìkterých rychle plovoucích druhù je redukováno, nebo zcela mizí. Naopak u druhù, které se zdržují u dna je výraznì vìtší a okyslièuje krev pro oko a mozek. U rejnokù pøivádí vodu k žábrám, když leží zahrabaní do písku.
Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je velký žralok èeledi Lamnidae vyskytující se v pobøežních vodách. Je považován za èlovìku nejnebezpeènìjšího žraloka a jako takový byl dlouhodobì systematicky huben námoøníky a rybáøi. Jeho pronásledování ještì zesílilo po uvedení úspìšného filmu Èelisti, takže se v souèasné dobì èelí bezprostøední hrozbì vyhubení. Ve skuteènosti tito žraloci
Žralok obrovský
Žralok obrovský (Rhincodon typus), též žralok velrybí èi nosozubec obrovský, je nejvìtší žijící zástupce žralokù. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi metrù, ale v mimoøádných pøípadech až 17 metrù. Není však èlovìku nebezpeèný, živí se planktonem a malými rybami. Vyskytuje se v tropických oblastech všech tøí oceánù.
Více informací na adrese wikipedia
Vytvoøil: Ema Soukupová
Připomínky:mail